Problem 11-8 Inflation Adjustments The Rodriguez Company is considering an avera
ID: 2767236 • Letter: P
Question
Problem 11-8
Inflation Adjustments
The Rodriguez Company is considering an average-risk investment in a mineral water spring project that has a cost of $170,000. The project will produce 1,050 cases of mineral water per year indefinitely. The current sales price is $149 per case, and the current cost per case is $110. The firm is taxed at a rate of 35%. Both prices and costs are expected to rise at a rate of 4% per year. The firm uses only equity, and it has a cost of capital of 16%. Assume that cash flows consist only of after-tax profits, since the spring has an indefinite life and will not be depreciated.
What is the NPV of the project? Do not round intermediate steps. Round your answer to the nearest hundred dollars. (Hint: The project is a growing perpetuity, so you must use the constant growth formula to find its NPV.)
Explanation / Answer
Formula: Cash Flow / (Cost of Equity - Growth Rate)
Current Sales = $149 x 1,050 = $156,450
Perpetuity Value of Sales = $156,450 / (0.16 - 0.04) = $1,303,750
Current Cost = $110 x 1,050 = $115,500
Perpetuity Valud of cost = $115,500 / (0.16 - 0.04) = $962,500
Perpetuity Value of before-tax profit = $1,303,750 - $962,500 = $341,250
After-tax Profit = $341,250 x (1-tax rate) => $341,250 x (1-0.35) = $221,812.5
NPV = -Initial Investment + [After-tax Profit / (1+Discount rate)]
= -$170,000 + [$221,812.5 / 1.16] = $21,217.67 or $21,200