Problem 11.11 Far in space, where gravity is traveling at 95.0 m/s fires its eng
ID: 1776562 • Letter: P
Question
Problem 11.11 Far in space, where gravity is traveling at 95.0 m/s fires its engines. The figure (Figure 1) shows the thrust force as a function of time. The mass lost by the rocket during these 30 s is negligible. a 435 kg rocket Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Enter Figure 1 |of! Part C What is the maximum speed of the rocket? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. F, (N) 1000 30 0 t (s) 0 10 20 30 Incorrect; Try Again; 5 attempts remainingExplanation / Answer
Impulse = area under the F vs t curve
I = (1000 x 30 / 2) = 15000 kg m/s
Impulse = change in momentum
15000 = 435(v - 95)
v= 129.5 m/s