Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Anseers Tiplere 6.POB6 My Ask Your Teac A 4.0 kg particle starts from rest at x

ID: 1790317 • Letter: A

Question

Anseers Tiplere 6.POB6 My Ask Your Teac A 4.0 kg particle starts from rest at x = 0 and moves under the influence of a single force FS-6 + 4x-3x2. where is in newtons and x is in meters. (a) Find the work done by the force as the particle moves from x 10.13 0 to x- 1.5 m. (b) Find the power delivered to the particle when it is at x-1.5 m. Calculate the work done by the given farce from its definition. The power can be Hetermined from its definitian, and the speed from the change in kinetic energy of the particle produced by the work done on it mined from its definition, and the speed from the change in kinetic energy of the

Explanation / Answer

F = 6 + 4x - 3 x^2


(A) Work done = integral of F.dx

= 6 x + 2 x^2 - x^3


from 1.5 to 0


w = (6 x 1.5) + (2)(1.5^2) - (1.5^3)

W = 10.1 J

(B) Work done = change in KE

10.1 = 4 v^2 / 2 - 0

v = 2.25 m/s


and F = 6 + 4(1.5) - 3(1.5^2) = 5.25 N


P = F.v = 11.8 W