Answer for (a) 20.4 J, (b) 1.082 s (706) Problem 1: A 1.6 H inductor in an RL ci
ID: 1790607 • Letter: A
Question
Answer for (a) 20.4 J, (b) 1.082 s
(706) Problem 1: A 1.6 H inductor in an RL circuit (with resistance 2.05 ) is initially fully charged. A switch is then thrown (between positions 1 and 2, see figure), which causes the inductor to discharge. The initial current through this discharging circuit is 5.05 A Randomized Variables 2 1 = 5.05 A L= 1.6 H R= 2.05 ©theexpertta.com 33% Part (a) what is the initial energy in the inductor in J? 33% Part (b) How long will it take the current to decline to 25.00% of its initial value? Express this value in seconds 33% Part (c) Calculate the average power dissipated in W Grade Summa Deductions Potential 090 100% ave sin) cosO tan() | | ( Submissions Attempts remaining: 8 (000 per attempt) detailed view cotanasin acosO atanacotan) sinh0 cosh0 tanhcotanh END Degrees Radians DEL CLEAR Submit Hint I give up! Hints: 0% deduction per hint. Hint s remaining: 3 Feedback: 0% deduction per feedbackExplanation / Answer
c)
i = current = 5.05 A
R = resistance 2.05 ohm
Pavg = i2 R = (5.05)2 (2.05) = 52.3 Watt