Class 1 Help Prelecture Quiz 25 TA-Shiyuan Begin Date: 10/30/2017 11:20:00 AM -
ID: 1792666 • Letter: C
Question
Class 1 Help Prelecture Quiz 25 TA-Shiyuan Begin Date: 10/30/2017 11:20:00 AM - Due Date: 11/3/2017 10:30:00 AM End Date: 11/3/2017 10:30:00 (50%) Problem 2: Suppose you have a capacitor connected in series with an 650 H inductor Randomized Variables =194 m What capacitance is needed in pF in series with it to form a circuit that radiates a wavelength of 194 m when in resonance? Grade Summa Deductions Potential cos0 cotan) asin) Submissions Attempts rema (4% per attem detailed view sin HOME acos) atan)acotan)sinh( cotanhO 0 cos END Degrees -Radians Submit Hint I give up! Hints: 4% deduction per hint. Hi ints remaining: Feedback: deduction per feedback. All content © 2017 Expert TALLCExplanation / Answer
lamda*f = c
f = 3*10^8/194
f = 1.55*10^6 Hz
f = 1/2pisqrt(LC)
LC = 1/4*3.14^2*1.55^2*10^12
C = 1.06*10^-14/650*10^-6 = 16.3*10^-12 F = 16.3 PF