Clark and Ellen on a lighting store keeping their displays lit that requires a l
ID: 2492070 • Letter: C
Question
Clark and Ellen on a lighting store keeping their displays lit that requires a lot of electricity. The store's electric bill is comprised of the following fees: $45.00 customer charge, $0.010 fuel adjustment charge, $0.069 per kWh energy charge for the first 8,000 kilowatt hours. $0.05 per kWh energy charge for more than 8,000 kilowatt hours, and $11.01 per kWh demand charge. In December, Clark and Ellen used 27,200.00 kWh of electricity and their peak usage was 852 kWh. What was their total cost for electricity in December?
Explanation / Answer
Total cost of electricity charges
Customercharges = 45
Fuel adjustment charges = 0.01
Energy charges(8000*0.069) = 552
Energycharges for more than 8000kWh (19200*0.05) =960
Demandcharges(852*11.01) = 9380.52
Total cost of electricity charges = $20,318.05