Correct A spring (70 N/m ) has an equilibrium length of 1.00 m The spring is com
ID: 1792877 • Letter: C
Question
Correct A spring (70 N/m ) has an equilibrium length of 1.00 m The spring is compressed to a length of 0.50 m and a mass of 2.2 kg is placed at its free end on a frictionless slope which makes an angle of 41 with respect to the horizontal. The spring is then released. (Figure 1) Part B If the mass is attached to the spring, how far up the slope from the compressed point will the mass move before coming to rest? Express your answer using two significant figures d 0.60 m Submit My Answers Give up Correct Part c Now the incline has a coefficient of kinetic friction i. If the block, attached to the spring, is observed to stop just as it reaches the spring's equilibrium position, what is the coefficient of friction ? Figure 1 of 1 xpress your answer using two significant figures Print Assignm Submit My Answers Give Up Continue Provide Feedback s for Sclentists and Engineers with Modern Physics, 4e 24Explanation / Answer
Applying work - energy theorem.
Work done by spring + work done by gravit + work done by friction = change in KE
k x^2 /2 - m g x sin41 - uk m g x cos41 = 0 - 0
x =0.50 m
k = 70 N/m
g = 9.8 m/s^2
m = 2.2 kg
putting in ,
uk = 0.206 ..........Ans