Please help and leave a brief discription so I can follow ! Thank you 3.-5 point
ID: 1794436 • Letter: P
Question
Please help and leave a brief discription so I can follow ! Thank you 3.-5 points SwCP11 8P094 My Notes Ask Your 1.0-kg monkey climbs a uniform ladder with weight w = 1.02. 102 N and th L-3.10 m as shown in the figure below. The ladder rests against the wall in angle of -60.. The upper and lower ends of the ladder rest on ionless surfaces, with the lower end fastened to the wall by a horizontal e that is frayed and that can support a maximum tension of only 80.0 N. Ro (a) Draw a force diagram for the ladder. (Submit a file with a maximum size of 1 MB.) Choose Fle no le selected This answer has not been graded yet (b) Find the normal force exerted on the bottom of the ladder. (c) Find the tension in the rope when the monkey is two-thirds of the way up the ladder. (d) Find the maximum distance d that the monkey can climb up the ladder before the rope breaks. (e) If the horizontal surface were rough and the rope were removed, how would your analysis of the problem be changed and what other information would you need to answer Parts (c) and (d)?Explanation / Answer
m = 1.0 kg
w = 102 N
L = 3.1 m
(b) Find the normal force exerted on the bottom of the ladder.
let the normal reaction of the floor on the ladder be R
for vertical static equilibrium:
R = 1*g + 102 = 1*(9.81) + 102 = 9.81 + 102 = 111.81 N
(c) Find the tension in the rope when the monkey is two-thirds of the way up the ladder.
applying moments about the upper end:
for equilibrium anticlockwise = clockwise
1*g(3.1/3)cos60° + 102(3.1/2)cos60° + T(3.1)sin60° = 111.81(3.1)cos60°
=> (9.81/6) + 102(0.25) + T(0.8660) = 55.905
=> T = 28.77/ 0.8660 = 33.22 N
(d) Find the maximum distance d that the monkey can climb up the ladder before the rope breaks.
max distance d corresponds to T = 80 N = normal reaction R(w) for horizontal equilibrium
applying moments about ladder foot:
R(w)(3.1)sin60° = 102(3.1/2)(1/2) + 1*(9.81)d*cos60°
=> 80(2.685) = 102(0.775) + (0.5)9.81d
=> d ~= 27.7 m
hope this helps