A sinusoidal transverse wave travels along a long stretched string. The amplitud
ID: 1796319 • Letter: A
Question
A sinusoidal transverse wave travels along a long stretched string. The amplitude of this wave is 0.0835 m, its frequency is 4.65 Hz, and its wavelength is 1.91 m. (a) What is the shortest transverse distance between a maximum and a minimum of the wave?
o 12/1/2017 06:00 PM O 963/1001 2/1/2017 09:33 AM Calculator Gradeb Print Periodic Table Question 9 of 13 Incorrect Mapoob Sapling Learning A sinusoidal transverse wave travels along a long stretched string. The amplitude of this wave is 0.0835 m its frequency is 4.65 Hz, and its wavelength is 1.91 m. (a) What is the shortest transv between a maximum and a minimum of the wave? click to edit Number 0.4775 Im (b) How much time is required for 64.7 cycles of the wave to pass a stationary observer? Number 13.913 (c) Viewing the whole wave at any instant, how many cycles are there in a 30.5-m length of string? Number 15.969 cycles Previous O Check Answer Next Exit HintExplanation / Answer
amplitude = 0.0835 m, lambda = 1.91 m
frequency = 4.65 hz
a) distance = 2 * amplitude = 2 * 0.0835
shortest transverse distance = 0.167 m
b) t = 1/f = 1/4.65 = 0.215 s
T = 0.215 * 64.7
time required = 13.91 s
c) number of cycles = l / lambda = 30.5 / 1.91
= 16 cycles