Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sinusoidal transverse wave travels along a long stretched string. The amplitud

ID: 2264755 • Letter: A

Question


A sinusoidal transverse wave travels along a long stretched string.  The amplitude of this wave is 0.0890m, its frequency is 2.38 Hz, and its wavelength is 1.67m. What is the transverse distance between a maximum and minimum of the wave, How much time is required for 57.5 cycles of the wave to pass a stationary observation, Viewing the whole wave at any instant how many cycles are there in a 32.7m length of sting


sinusoidal transverse wave travels along a long stretched string. The amplitude of this wave is 0.0809 m its frequency is 2.83 Hz, and its wavelength is 1.67 m. What is the transverse distance between a maximum and a minimum of the wave? How much time is required for 57.5 cycles of the wave to pass a stationary observer? Viewing the whole wave at any instant, how many cycles are there in a 32.7-m length of string?

Explanation / Answer


a) d = 2*A = 2*0.089 = 0.178 m

b) t = 57.5/f = 57.5/2.38 = 24.159 s

c) n = 32.1/1.67 = 19.22