A sinusoidal transverse wave travels along a long stretched string. The amplitud
ID: 2278640 • Letter: A
Question
A sinusoidal transverse wave travels along a long stretched string. The amplitude of this wave is 0.0859 m, its frequency is 2.41 Hz, and its wavelength is 1.71 m. (a) What is the shortest transverse distance between a maximum and a minimum of the wave?
(b) How much time is required for 65.1 cycles of the wave to pass a stationary observer?c) Viewing the whole wave at any instant, how many cycles are there in a 32.1-m length of string?
Please show the work at how you derive the answer in as simplified form as possible.
Explanation / Answer
A) distance is lamda/4 = 1.71/4 =0.4275 m...
B) time period =1/frequency =1/2.41 =0.414 sec....
time taken for 65.1 cycles is 0.414*65.1= 27.012 sec.......
C) each cycle length is 1.71 m.....
in 1 m 1/1.71 cycle are there and in 32.1 m......(1/1.71)* 32.1 = 18.78 cycle