A very large frog population has two alleles of a gene for skin color.The domina
ID: 180179 • Letter: A
Question
A very large frog population has two alleles of a gene for skin color.The dominant allele is at 60% frequency and the recessive allele is at 40% frequency. There is no migration or natural selection, and mating between frogs is random.Given this information, then after 200 generation:
a)the allele frequencies wil be 100% dominant and 0% recessive
b) the allele frequencies will be 75% dominant and 25% recessive
c) the allele frequencies will be 60% dominant and 40% recessive
d) the allele frequencies will be 50% dominant and 50% recessive
e) there is no way to predict what the allele frequencies will be
Mass extinctions account for approximately what percentage of total extinction over geological time?
a)1%
b)5%
c)50%
d) 75%
In a population of seals you find the following genotypes 81 WW, 18Ww, 1ww. What is the allele frequency of W? W= webs, w=toes
a)0.9
b)0.45
c)0.18
d)0.10
e)0.09
Explanation / Answer
Answer:
1). c) the allele frequencies will be 60% dominant and 40% recessive
If no migration and no selection, ther will be no change in allele frequencies
2). b)5%
Mass extinctions may account for less than 5% of all species which have become extinct
3). a)0.9
The frequency of WW = p^2 = 81/100 = 0.81
The frequency of allele W = p = .9
The frequency of ww = q^2 = 1/100 = 0.01
The frequency of allele W = q = 0.1