Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Block A has a mass of 30 kg and block B a mass of 15 kg. The coefficients of fri

ID: 1817241 • Letter: B

Question

Block A has a mass of 30 kg and block B a mass of 15 kg. The coefficients of friction between all surfaces of contact are s (static friction coefficient) = 0.15 and k (kinetic friction coefficient) = 0.10. Knowing that = 30 degrees and that the magnitude of the force P applied to block A is 250 Newtons, determine (a) acceleration of the block A, (b) the tension in the cord.

If you could help me with the second part that would be great as well, its just asking what would happen if we were to place force P on block B instead of A. Thank you.

Explanation / Answer

http://www.simonfoucher.com/McGill/CIVE 281 Mechanics/Chap2 Kinetics/Kinetics1.pdf