Block A has a mass of 2kg and is sliding on a rough horizontal surface with a ve
ID: 1782742 • Letter: B
Question
Block A has a mass of 2kg and is sliding on a rough horizontal surface with a velocity (va), = 2m/s when it makes a direct collision with block B, which has a mass of 1kg and is originally at rest. The coefficient of kinetic friction between the blocks and the plane is ke = 0.5. (Figure 1) Part A If the collision is perfectly elastic (e = 1), determine the velocity of each block just after collision. Assume rightward direction is positive. Express your answers using three significant figures separated by a comma. · Hints 1M A0 vec - 0 = ? (va)2, (VB), = m/s |Submit My Answers Give Up Figure 1 of 1Explanation / Answer
we know,
(vA)2 = (mA - mB)*vA1/(mA + mB)
= (2 - 1)*2/(2+1)
= 0.67 m/s
(vB)2 = 2*mA*vA1/(mA + mB)
= 2*2*2/(2 + 1)
= 2.67 m/s