Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Block A (Mass = 2.560 kg) and Block B (Mass = 1.790 kg) are attached by a massle

ID: 2135649 • Letter: B

Question

Block A (Mass = 2.560 kg) and  Block B (Mass = 1.790 kg) are attached by a massless string. Block A sits on a horizontal tabletop. There is friction between the surface and Block A. The string passes over (you guessed it) a frictionless, massless pulley. Block B hangs down vertically as shown. When the two blocks are released, Block B accelerates downward at a rate of 2.950 m/s2. What is the tension in the string? What is the magnitude of the force of friction acting on Block A? What is the coefficient of friction between the tabletop and Block A?

Explanation / Answer

An aluminum block of mass m1 = 4.30 kg and a copper block of mass m2 = 6.90 kg are connected by a light string over a frictionless pulley. They sit on a steel surface as shown in the figure below, where ? = 30.5