Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the mass and pulley system shown. Mass m1= 39kg and mass m2=15kg . The

ID: 1826104 • Letter: C

Question

Consider the mass and pulley system shown. Mass m1= 39kg and mass m2=15kg . The angle of the incline plane is given, and the coefficient of kinetic friction between mass and the incline plane is u(k) = 0.19 . Assume the pulleys are massless and frictionless.

a) What is the acceleration of mass m2 on the incline plane? Take positive acceleration to be up the ramp.

b) If the system is released from rest, what is the speed of mass m2 after 4 seconds?

c) When mass m2 moves a distance 3.92m up the ramp, how far downward does mass m1 move?

Explanation / Answer

plz provide figure