Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the mass and pulley system shown. Mass m_1 = 32kg and mass m_2 = 13kg.

ID: 1854864 • Letter: C

Question

Consider the mass and pulley system shown. Mass m_1 = 32kg and mass m_2 = 13kg. The angle of the incline plane is given, and the coefficient of kinetic friction between mass m_2 and the incline plane is u_k = 0.19 . Assume the pulleys are massless and frictionless. 1.What is the acceleration of mass m_2 on the incline plane? Take positive acceleration to be up the ramp. 2.If the system is released from rest, what is the speed of mass m_2 after 3 seconds? 3.When mass m_2 moves a distance 3.62 m m up the ramp, how far downward does mass m_1 move? photo link: http://www.flickr.com/photos/88065347@N02/8444267015/in/photostream

Explanation / Answer

let the tension in the string be T. Then, 2T-m1g=m1a Also acceleration of m2 is twice that of m1. so,T-m2g(sin(inclination angle))=2m2a and,sin(inclination angle) = 5/13 solving the above two equations we get acceleration of m2,which is twicw the value of a.