An engineer is considering the development of a small wind turbine(D=1.25m) for
ID: 1828103 • Letter: A
Question
An engineer is considering the development of a small wind turbine(D=1.25m) for home applications.The design wind speed is 15mph at T=10 degree celsus and p=0.9 bar.The efficiency of the turbine is n=20%,meaning that 20% of the kinetic energy in the wind can be extracted.Estimate the power in watts that can be produced by the turbine.Hint: In a time interval Dt,the amount of mass that flows through the rotor is Dm=mDt ,and the corresponding amount of kinetic energy in this flow is (Dm*V square/2)
FLUID MECHANICS(10 th edition) by Elger. CROWE.
PROBLEM 7.9
Explanation / Answer
P=