An engineer has designed a valve that will regulate water pressure on an automob
ID: 3369364 • Letter: A
Question
An engineer has designed a valve that will regulate water pressure on an automobile engine. The valve was tested on 180 engines and the mean pressure was 5.2 pounds/square inch. Assume the population standard deviation is 0.6. The engineer designed the valve such that it would produce a mean pressure of 5.3 psi. It is believed that the valve does not perform to the specifications. A level of significance of 0.02 will be used. Find the value of the test statistic. Round your answer to two decimal places An engineer has designed a valve that will regulate water pressure on an automobile engine. The valve was tested on 180 engines and the mean pressure was 5.2 pounds/square inch. Assume the population standard deviation is 0.6. The engineer designed the valve such that it would produce a mean pressure of 5.3 psi. It is believed that the valve does not perform to the specifications. A level of significance of 0.02 will be used. Find the value of the test statistic. Round your answer to two decimal placesExplanation / Answer
Sol:
test statistic
z=sample mean-population mean/population std deviation/sqrt(sample size)
Given pop mean=5.3
sample mean=5.2
pop stddev=0.6
n=sample sze=180
Z =5.2-5.3/0.6/sqrt(180)
Z=-2.24
value of the test statistic=-2.24