Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the circuit shown below with V1 = 8.3 V, V2 = 7.0 V, V3 = 7.7 V, R1 = 4

ID: 1835590 • Letter: C

Question

Consider the circuit shown below with V1 = 8.3 V, V2 = 7.0 V, V3 = 7.7 V, R1 = 4.5 kohm and R2 = 10.0 kohm. Find the voltage across R1.

I don't even know where to start, what formula to use. I tried KVL and KCL equations but am not getting the right answer.

Consider the circuit shown below with V1 = 8.3 V, V2 = 7.0 V, V3 = 7.7 V, R1 = 4.5 kohm and R2 = 10.0 kohm. Find the voltage across R1. I don't even know where to start, what formula to use. I tried KVL and KCL equations but am not getting the right answer.

Explanation / Answer

V1 = V3+ I1 R1 =V3+ Voltage across (R1) Voltage across R1= V1 -V3= 8.3-7.7= 0.6 V Don't need KVL or KCL...