Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider an open-die upsetting experiment. Iinitially, the cylindrical workpiece

ID: 1841856 • Letter: C

Question

Consider an open-die upsetting experiment. Iinitially, the cylindrical workpiece has a diameter of 20 mm and height of 50 mm. It is first hot forged to an intermediate height of 30 mm, and then cold forged to a final height of 20 mm. A constant velocity of 20 mm/sec was applied in both cold and hot forging processes. The friction coefficient at the die-workpiece interface was assumed to be 0.1 for both cases. For hot working condition, assume m = 1.16, C = 50 MPa. Determine the strain rate for the workpiece height of 40 mm. Evaluate the minimum power required to complete the hot forging process. For cold working condition, assume n = 0.16, K = 220 MPa. Determine the true strain for the workpiece height of 25 mm. Evaluate the minimum power required to complete the cold forging process.

Explanation / Answer

a)

In hot forging, Strain rate e = v / h = 20 / 40 = 0.5 /sec

Flow stress = C*em = 50*(20 / 30)0.16 = 46.86 MPa

By volume constancy, Ao*ho = Ai*hi

3.14/4* 202 * 50 = Ai*30

Ai = 523.33 mm2

Final dia = sqrt(523.33*4/3.14) = 25.82 mm

Friction factor k = 1 + 0.4*u*D/h

k = 1 + 0.4*0.1*20 / 30

k = 1.026

Forging force = Flow stress * Final area * k

= 46.86 * 523.33 * 1.026

= 25177 N = 25.2 kN

Power required = Force*velocity

= 25.2 * 20

= 503.5 W

b)

In cold forging,

True strain = ln (horiginal / hfinal) = ln (30 / 25) = 0.182

Flow stress = K em = 220 * 0.1820.16 = 167.5 MPa

Force = stress * Ai * k

= 167.5 * 523.33 * 1.026

= 89936.9 N = 89.94 kN

Power = Force*velocity

= 89.94 * 20

= 1798.7 W