Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please show your work Consider a container insulated from the enviroment and div

ID: 185 • Letter: P

Question

Please show your work

Consider a container insulated from the enviroment and divided into two sections by a very thin, stiff membrane, with n1 moles of a monatomic gas on one side and n2 moles of a diatomic gas on the other. The monatomic gas has initial temperature T1i. The diatomic gas has initial temperature T2i. 1 6g of helium at an initial temperature of 320 K interacts thermally with 3.8 g of oxygen at an initial temperature of 570 K . What is the final temperature? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. How much heat energy is transferred? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. In which direction heat energy is transferred? from the oxygen to the helium from the helium to the oxygen

Explanation / Answer

a)

By Energy conservation


Initial Energy of the system = Final Energy of the system

Initial energy of helium(monoatomic) + initial energy of oxygen(diatomic) = Final energy of helium(monoatomic) + Final energy of oxygen(diatomic)


Degree of freedom for Helium f=3

Degree of freedom for oxygen (molecule)f=5


Moles of Helium=6/4=1.5

Moles of oxygen (molecule)= 3.8/32=0.11875


Energy of gas=moles*f*Temperature*(R/2)


where R is the universal gas constant



Initial energy of helium=1.5*3*320(R/2)

Initial energy of oxygen=(0.11875)*5*570(R/2)


Let the final temperature of system(oxygen+helium) be T

Final energy of helium=1.5*3*T(R/2)

Final energy of oxygen=(0.11875)*5*T(R/2)


By energy conservation

1.5*3*320(R/2) + (0.11875)*5*570(R/2) = 1.5*3*T(R/2) + (0.11875)*5*T(R/2)

1440 + 338.43 = 4.5 * T + 0.594 * T

Therefore, T = 349.12K


b)Initial energy of Helium = 1440*(8.314/2) = 1440 * 4.157 = 5986.08J

Final Energy of Helium = 1.5*3*349.12(8.314/2) = 6530.81J


Initial Energy of oxygen = 338.43 * (8.314/2) = 1406.85J

Final Energy of oxygen = 207.29 * (8.314/2) = 861.70J


Therefore energy transfer = 6530.81-5986.08 = 544.73J

if calculated from oxygen, energy transfer = 545.15J which is approximately equal to 544.73J



c)As the final energy of helium is greater than itzs initial energy and

the final energy of oxygen is lesser than its initial energy,


energy is transferred from oxygen to helium


My answer is correct,100%sure.