In Fig. 16-41, a string, tied to a sinusoidal oscillator at P and running over a
ID: 1852722 • Letter: I
Question
Explanation / Answer
L = 1.20 m => 2 x L = 2.4 m f = 120 Hz m = 286.1 g & 447.0 g Let u is mass/lenght T1 = 0.2861 x 9.8 = 2.80378 N T2 = 0.447 x 9.8 = 4.3806 N f = n/(2L) sqrt(T/u) 120 = n/2.4 sqrt(2.80378/u) 120=(n-1)/2.4 sqrt(4.3806/u) On solving we get, n x 1.67 = (n-1) x 2.09 => n = 4.975 , Thus n = 5 ( on approximation). Therefore , putting back this value in any of the above equations, we get, 120 = 5/2.4 x sqrt(2.80378/u) => u = 8.45 x 10^-4 kg/m = 0.845 g/m