Mega Man throws a rock at Giga Goliath with a sling of radius R = 3.0 ft. Starti
ID: 1854103 • Letter: M
Question
Mega Man throws a rock at Giga Goliath with a sling of radius R = 3.0 ft. Starting from rest, he whirls it in the x?y plane around the z axis one revolution plus 236.0 degrees more and then releases it. As he whirls the sling, the rotational rate increases linearly with time. That is, ??(t)=kt where k is a constant and t is in s. Find the acceleration of the rock the instant t=t? before it is released knowing that |vrock(t?)|=49.0 ft/s. 1) First verify you've found the correct k and t?. 2) t?= 3) Now find the acceleration. What is the eExplanation / Answer
please can you repost it as improper symboles are there, what does ?? means, please repost it