Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The motor supplies 195 kW of power to line shaft ABC shown in the figure, turnin

ID: 1856743 • Letter: T

Question

The motor supplies 195 kW of power to line shaft ABC shown in the figure, turning gears A, B, and C at 5 Hz. Gear A removes PA = 133 kW of power from the line shaft, and gear C removes the remainder. the shaft lengths are L1= 6. 2 m and L2 = 3. 9 m. Assume that the shear modulus of both shafts is G = 84 GPa and that the bearings shown allow free rotation of the shafts. Specifications call for the same-diameter solid steel shaft to be used for both shafts (1) and (2). If the allowable shear stress is 37 MPa and the allowable angle of twist in each shaft is 6 degree , determine the minimum diameter that can be used for line shaft ABC. Answer: dmin= mm.

Explanation / Answer

=344mm