Please Help answer this problem... Given information ( Mass of the ball 5 = kg,
ID: 1857979 • Letter: P
Question
Please Help answer this problem... Given information ( Mass of the ball 5 = kg, velocity of the ball=20m/s, theta = 60 degree,
weight of the plate=20 kg, Spring Constant k = 100 N/m, coefficient of restitution e= 0.9) a)Find the Maximum compression of the Spring. b) Max height reached by the ball. Please use impulse momentum to solve for this.
Explanation / Answer
V normal to the plane = 20Sin60 = 17.32 m/s V parallel = 20Cos60 = 10 m/s Let velocity of plank = vb Vertical velocity of ball be va up e = (vb - (-va))/(ua - ub) = 0.9 => 0.9 = (vb + va) / 17.32 => va = 15.59 - vb Impulsive force balance: ma((-va) - ua) = mb *(vb - ub) => 5(-va - 17.32) = 20 (vb) => va = 4vb - 17.32 => 15.59 - vb = 4vb - 17.32 => vb = 6.582 m/s va = 9 m/s Final velocity of ball V = Sqrt(100+81) = 13.46 m/s Xmax = vb Sqrt(mb/k) = 2.94 m hmax = V^2 / 2g = 9.05 m