Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I need help! Please also show work. Thanks A compound shaft as shown in the figu

ID: 1859834 • Letter: I

Question

I need help! Please also show work. Thanks

A compound shaft as shown in the figure consists of an aluminum alloy [G = 26 GPa] tube (1) and a solid bronze [G = 42 GPa] shaft (2). Tube (1) has a length of = 750 mm, an outside diameter of D1 = 34 mm, and a wall thickness of t1 = 4 mm. Shaft (2) has a length of L2 = 1,290 mm and a diameter of d2 = 20 mm. If an external torque of TB = 500 N-m acts at pulley B in the direction shown, calculate the torque Tc required at pulley C so that the rotation angle of pulley C relative to A is zero.

Explanation / Answer

Answer is 74.077 N-m