I need help! Please Results and Discussion - Experiment 3 - Acids an d Bases: An
ID: 548080 • Letter: I
Question
I need help! Please
Explanation / Answer
No of moles of acetic acid will be equal to no. of moles of NaOH reacted as one mole of acetic acid requires one mole of NaOH for titration
No. of moles of acetic acid = 0.00019 0.0002 0.0001 moles
Molarity of acetic acid in vinegar = No. of moles of acetic acid / Volume of vinegar ( 5 ml = 0.005 L)
Molarity of acetic acid in vinegar = 0.038 0.04 0.02 mol/L
Average molarity of acetic acid in vinegar = (0.038 + 0.04 + 0.02)/3 = 0.033 mol/L
Deviation of molarity from average= 0.005 0.007 -0.013
Average deviation = 0.0052
No. of moles acetic acid = Molarity * volume = 0.033 mol/L * 0.005 = 0.000165 moles
Molar mass of acetic acid = 60 g/mol
Mass of acetic acid = 0.0099 g = 9.9 mg
Mass percent of acetic acid in vinegar = (Mass of acetic acid / Mass of vinegar) * 100 % = (0.0099 / 10.76) * 100
Mass percent of acetic acid in vinegar = 0.092 % Answer