Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Here\'s the question. A = 0,2 m2 AD = 0,l m2 h = 5 m rho = 103 kg/m3 g = 10 m/s2

ID: 1860299 • Letter: H

Question

Here's the question.


A = 0,2 m2 AD = 0,l m2 h = 5 m rho = 103 kg/m3 g = 10 m/s2 In the sketched system (not true to scale !), a gravity-driven steady flow of water (density rho) from a large reservoir impinges onto a vane that redirects the plane water jet by 180 degree. The dimension of the vane is negligible compared to the dimension of the reservoir, the flow can be assumed as frictionless, and gravity does not influence the flow once it has left the nozzle. Determine the forces that are necessary to hold the nozzle the vane Give a physical explanation for the result of a). What would happen (in terms of the force needed to hold the nozzle) if the nozzle exit area AD were reduced to half the indicated value ?

Explanation / Answer

answer::