Can someone please explain how to do this problem? A primitive jet engine is fix
ID: 1861978 • Letter: C
Question
Can someone please explain how to do this problem?
A primitive jet engine is fixed to a stationary test rig. The engine has an inlet area of Ai = 2.5 m2 and an outlet area of Ao = 0.5 m2. Ambient air (Ti, = 298 K, P = 101 kPa) enters the engine at a flow rate of mi = 10 kg s-1. Fuel with a heating value of qf = 43 MJ kg-1 flows into the engine at deltam, = 0.1 kg s-1, and is mixed with the air and combusted. Determine the thrust produced by the engine. Note: you may assume that the air and air-fuel mixture arc perfect gases with: R = 287 J kg-1 K-1, cp = 1005 J kg-1 K-1Explanation / Answer
thrust produced= (mi+delm)*vf-mi*vi
now volume flow rate at inlet
V=10*0.287*298/101
=8.46 m^3
vi=V/A
=16.93 m/s
enthalapy change =change in the kinetic energy
=43*0.1
=4.3 MJ
so final kinetic energy/time
=1/2*10*16.93^2+4.3*10^6
=4.301*10^6 J
final velocity
=2796.56 m/s
so F=(mi+delm)*vf-mi*vi
=28076.02 N ans