Correct slutions are: velocity @ B = 47,850 m/s, velocity @ P = 58,980 m/s Needs
ID: 1862753 • Letter: C
Question
Correct slutions are: velocity @ B = 47,850 m/s, velocity @ P = 58,980 m/s
Needs to see steps involved, Please show all work for rating
The speed of Mercury at its point A of maximum distance from the sun is 38 860 m/s. Determine its speeds at points B and P.Explanation / Answer
from angular momentum conservation; angular momentum of mercury at point A about the sun = angular momentum of mercury at point B about the sun => mass of mercury* vA * rA = mass of mercury* vB *rB => 38860 * 69.82*10^6 = vB * 56.7 *10^6 => vB = 47850 m/s similarly, angular momentum of mercury at point A about the sun = angular momentum of mercury at point P about the sun => mass of mercury* vA * rA = mass of mercury* vP *rP => 38860 * 69.82*10^6 = vP * 46 *10^6 => vP = 58980 m/s