Class Management Help HomeWork 11 Begin Date: 7/2/2018 12:01:00 AM -- Due Date:
ID: 1864254 • Letter: C
Question
Class Management Help HomeWork 11 Begin Date: 7/2/2018 12:01:00 AM -- Due Date: 7/31/2018 11:59:00 PM End Date: 8/1/2018 11:59:00 PM (10%) Problem 10: Suppose the horizontal velocity of the wind against a sail is 5.5 m/s parallel to its front surface and 3.9 m/s along its back surfacc A Calculate the magnitude of the force on a square meter of sail in N, given that the density of air is 1.29 kg/m3. Grade Summary Deductions Potential 0% 100% cosO Submissions Attempts remaining:4 tan() ? ( cotan asinO acosO atan acotan() coshO tanh0 cotanhO % per attempt) detailed view *1 2 3 0 DegreesRadians Submit Hint Hints: 1 % deduction per hint. Hints re maining: 1 Feedback: 1% deduction per feedbackExplanation / Answer
By Bernoullis theorem, Force,F per unit area ( in N) = (P1?P2) = 0.5?(v1^2 ?v2^2)
= 0.5*1.29*[5.5^2 -3.9^2]
= 9.7 answer