Class Management I Help HW 4 Begin Date: 6/17/2018 12:00:00 AM - Due Date: 7/17/
ID: 1865723 • Letter: C
Question
Class Management I Help HW 4 Begin Date: 6/17/2018 12:00:00 AM - Due Date: 7/17/2018 11:59:00 PM End Date: 8/16/2018 11:59:00 PM (25%) Problem 1: A missie is fired at ground level with an initial speed of 45 m/s, at an angle of 29° above the horizontal. It strikes a mark above the ground 3.6 seconds later - 50% Part (a) What is the horizontal distance, in metres, from where the missle was fired to where it lands? Grade Summary Deductions Potential 0% 100% cosO cotan0 asin0 acos atan)acotan) sinh0 coshO tanh) cotanhO sin tan Submissions Attempts remaining: 10 (5% per attempt) detailed view 0 Degrees O Radians Submit Hint I give up! Hints: 3% deduction per hint. Hints remaining: 4 Feedback: 3% deduction per feedback. 50% Part (b) What is the vertical distance, in meters, from where the missle was fired to where it lands?Explanation / Answer
a)
consider the motion along X-direction :
X = horizontal distance between point of launch and point of landing
vox = initial velocity along X-direction = 45 Cos29 = 39.4 m/s
t = time taken = 3.6 sec
a = acceleration = 0 m/s2
using the equation
X = vox t + (0.5) a t2
X = (39.4) (3.6) + (0.5) (0) (3.6)2
X = 141.84 m
b)
consider the motion along Y-direction
Y = vertical distance between point of launch and point of landing
voy = initial velocity along Y-direction = 45 Sin29 = 21.8 m/s
t = time taken = 3.6 sec
a = acceleration = - 9.8 m/s2
using the equation
Y = voy t + (0.5) a t2
Y = (21.8) (3.6) + (0.5) (- 9.8) (3.6)2
Y = 15 m