Correct Constants A 0.150 kg glider is moving to the right on a frictionless, ho
ID: 1865918 • Letter: C
Question
Correct Constants A 0.150 kg glider is moving to the right on a frictionless, horizontal air track with a speed of 0.890 m/s. It has a head-on collision with a 0.296 kg glider that is moving to the left with a speed of 2.18 m/s. Suppose the collision is elastic Part C Find the magnitude of the final velocity of the 0.296 kg glider 0.19 m/s Submit Prevlous Answers Request Answer incorrect: Try Again, 3 attempts remaining Part D Find the direction of the final velocity of the 0.296 kg glider to the right to the leftExplanation / Answer
Here ,
let the velocity of 0.150 Kg is v1
velocity of 0.296 Kg is v2
Using conservation of momentum
0.150 * v1 + 0.296 * v2 = 0.150 * 0.89 + 0.296 * (-2.18)
v2 - v1 = 0.89 + 2.18
solving for v1 and v2
v1 = -3.18 m/s
v2 = -0.115 m/s
the final speed of 0.296 Kg is 0.115 m/s
part D) the direction of the velocity of 0.296 Kg is To the left