If wavelength is needed, I used ? = 0.15418nm for 3 and ? = 0.07107nm for 4 3. A
ID: 1868276 • Letter: I
Question
If wavelength is needed, I used ? = 0.15418nm for 3 and ? = 0.07107nm for 4
3. An x-ray diffractometer recorded the following 2? angles for a test specimen; 40, 58, 73, 86.8, and 100.4. Knowing that a copper target was used, complete the following: - Determine the cubic structure of the element. Determine the lattice constant and atomic radius of the element. - Identify the element. 4. A second sample was analyzed similar to above, but with a molybdenum target. The 20 angles were: 20.2,28.72, 35.36, 41.07, 46.19, and 50.9. Determine the cubic structure ofthe element. Determine the lattice constant and atomic radius of the element. Identify the element.Explanation / Answer
?=0.154 ,
2? = 40 58 73 86.8 100.4
? = 20 29 36.5 43.4 50.2
sin? = 0.3420 0.4848 0.5948 0.6871 0.7683
sin^2(?)=0.1170 0.2350 0.3538 0.4721 0.5903
ratio of first and second angle = 0.1170/0.3420 = 0.5 BCC structure
a = {?(h^2+k^2+ l^2)^0.5} / (2sin?) = 0.318nm
ans C) W