Constants Part A The ammonia molecule (NHs) has a dipole moment of 5.0 x 10-30C
ID: 1868962 • Letter: C
Question
Constants Part A The ammonia molecule (NHs) has a dipole moment of 5.0 x 10-30C . m. Ammonia molecules in the gas phase are placed in a uniform electric field B with magnitude 1.6x106 N/C What is the change in electric potential energy when the dipole moment of a molecule changes its orientation with respect to E from parallel to perpendicular? Express your answer using two significant figures. Submit Part B At what absolute temperature T" is the average translational kinetic energykT of a molecule equal to the change in potential energy calculated in part (a)? (Note: Above this temperature, thermal agitation prevents the dipoles from aligning with the electric field.) Express your answer using two significant figures. Submit Request AnswerExplanation / Answer
Given
ammonia molecule with dipole moment is p = 5*10^-30 C.m
and the electric field E = 1.6*10^6 N/C
Part A
we know that the potential energy is u = -p.E , change in potential energy is
dU = -p*E ( cos theta2- cos theta1)
dU = -5*10^-30*1.6*10^6(cos90-cos0) J
dU = 8*10^-24 J
Part B
Average translational kinetic energy E = 3/2*k*T
8*10^-24 = (3/2)1.38064852*10^-23*T
solving for T , T = 0.3862 k