Constants Part A Calcuate use 1 m/s, forth, acceleration due to Vaity. A wheel w
ID: 1864236 • Letter: C
Question
Constants Part A Calcuate use 1 m/s, forth, acceleration due to Vaity. A wheel with a wnight of 394 N comen off a moving truck and roils without elppingalong a highwy At the botion of a httb rotating at an anguler velocity of 252 rad/s The retius of the whed is 0.611 m and its moment of inerta about its rotation axis 000 MR Friction does work an the wheel as itls up the hil to s top. ?' ? height of hato e tre bottom of te hat this work has a magnitule of 3640 15.062 X incorrect, Try Agen:1 attempts remainingExplanation / Answer
Problem 1)
Given image is very blurred and hazy, can't ser the values clearly. Still doing my best with my anticipated values. You can follow the solution. Comment in case any doubt, would be happy to help you ...
Using law of conservation of energy,
kinetic energy at bottom of hill = (1/2) mv^2 + (1/2) I w^2 =
= (1/2) * (394/9.81) * (25.2*0.611)^2 + (1/2) * 0.800 * (394/9.81)* 0.611^2 * 25.2^2 =
= 8569.46 Joules
friction takes away 3540 of this, so
remaining energy = 8569.46 - 3540 = 5029.46 Joules
This all goes to potential energy so
5029.46 = mgh
5029.46 = 394 * h
h = 12.765 meters
Comment in case any doubt, please rate my answer ...
According to Chegg guidelines I can answer one question at a time so please post other questions separately...