Constants Part A A physics major is working to pay his college tuition by perfor
ID: 1575409 • Letter: C
Question
Constants Part A A physics major is working to pay his college tuition by performing in a traveling camival. He rides a motorcycle inside a hollow transparent plastic sphere. After gaining sufficient speed, he travels in a vertical circle with a radius of 13.4 m . The physics major has a mass of 70.0 kg and his motorcycle has a mass of 40.0kg. What minimum speed must he have at the top of the circle if the tires of the motorcycle are not to lose contact with the sphere? m/s Submit Request Answer Part B At the bottom of the circle his speed is twice the value calculated in part A. What is the magnitude of the normal force exerted on the motorcycle by the sphere at this point? Submit Request Answer Provide Feedback Next>Explanation / Answer
A)
m = total mass of motorcycle and physics major = 70 + 40 = 110 kg
r = radius = 13.4 m
at the top . force equation is given as
Fn + mg = mv2/r
when motorcycle is just touching the sphere
Fn = 0
mg = mv2/r
v = sqrt(rg)
v = sqrt(13.4 x 9.8)
v = 11.45 m/s
b)
v' = 2 x 11.45 = 22.9 m/s
Fn = normal force
at the bottom force equation is given as
Fn - mg = mv'2/r
Fn = mg + mv'2/r
Fn = (110) (9.8 + (22.9)2/13.4)
Fn = 5382.85 N