Constants Part A A circular area with a radius of 7.00 cm lies in the ry-plane W
ID: 777395 • Letter: C
Question
Constants Part A A circular area with a radius of 7.00 cm lies in the ry-plane What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field with a magnitude of 0.210 T in the + z -direction? Wb Submit Request Answer Part B What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to the same magnetic field with a magnitude of 0.210 now at an angle of 51.7 from the + z-direction? Wb Submit Part What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to the same magnetic field (with a magntiude of 0.210 T), now in the+y-direction? Wb Submit uest AnswerExplanation / Answer
A = R² = ×0.07² = 0.0154 m²
A) flux = BA = 0.210×0.0154 = 0.00323 Wb
B) flux = BAcos(theta) = 0.210×0.0154×cos(51.7) = 0.002 Wb
C) no field line will cut the plane so flux = 0 Wb