Constants Part A A cylindrical capacitor has an inner conductor with a radius of
ID: 1581842 • Letter: C
Question
Constants Part A A cylindrical capacitor has an inner conductor with a radius of 1.9 mm and an outer conductor with a radius of 3.2 mm. The two conductors are separated by vacuum, and the entire capacitor has a length of 3.2 m What is the capacitance per unit length? Express your answer using two significant figures 10 F/m Submit Previous Answers Request Answer X Incorrect, Try Again; 5 attempts remaining Part B The potential of the inner conductor relative to that of the outer conductor is 370 mV. Find the charge (magnitude and sign) on both conductors Enter your answers numerically separated by a comma. Express your answers using two significant figures. 1 .26 . I 0-10 ginner , qouter = Submit revious Answer equest Answe X Incorrect; Try Again; 7 attempts remaining; no points deducted Your answer does not have the correct number of comma-separated termsExplanation / Answer
a) a = 1.9 mm, b = 3.2 mm, L = 3.2 m
capacitance per unit length C/L = 2 pi e0 / ln (b/a)
= 2 pi * 8.85 * 10-12 / ln (3.2 / 1.9)
= 1.067 * 10-10 F/m = 0.1067 * 10-9 F/m
b) q = C V
= [1.067 * 10-10 * 3.2] * 370 * 10-3
= 1.26 * 10-10 C, -1.26 * 10-10 C