Constants Part A A 2 10 kg mass is pushed against a horizontal spring of force c
ID: 1585237 • Letter: C
Question
Constants Part A A 2 10 kg mass is pushed against a horizontal spring of force constant 26 0 N/cm on a air table. The spring is attached to the tabletop, and the mass is not attached to Find the greatest speed the mass reaches d enough to store 15.0 J of the spring in any way. When the spring has been co potential energy in it, the mass is suddenly released from rest. x 3.78 m/s Completed - Part B When does this occur? Essay answers are limited to about 500 words (3800 characters maximum, including spaces) 3800 Character(s) remaining Part C @niit..Explanation / Answer
m = 2.1 Kg
K = 26 N/m
Energy = 15 J
part A) the greatest speed of the mass reaches is v
15 = 0.50 * 2.1 * v^2
v = 3.8 m/s
the speed of the mass is 3.8 m/s
b) this occurs at the equilibrium position
c) let the maximum compression is x
0.50 * 26 * x^2 = 15
x = 1.07 m
let the maximum acceleration is a
m * a = k * a
2.1 * a = 26 * 1.07
a = 13.25 m/s^2
the acceleration is 13.25 m/s^2