Constants Part A A 124-kg balloon carrying a 22-kg basket is descending with a c
ID: 1874202 • Letter: C
Question
Constants Part A A 124-kg balloon carrying a 22-kg basket is descending with a constant downward velocity of 25.1 m/s A 1.0-kg stone is thrown from the basket with an initial velocity of 18.1 m/s perpendicular to the path of the descending balloon, as measured relative to a person at rest in the basket. The person in the basket sees the stone hit the ground 7.90 s after being thrown. Assume that the balloon continues its downward descent with the same constant speed of 25.1 m/s How high was the balloon when the rock was thrown out? ho- Submit Part B How high is the balloon when the rock hits the ground? Submit Part C At the instant the rock hits the ground, how far is it from the basket?Explanation / Answer
A.How high was the balloon when the rock was thrown out?
h = 1/2gt^2+Vb*t = 4.9*7.9^2+25.1*7.9 = 504.099 m
B. How high is the balloon when the rock hits the ground?
h1 = 504.099 – 25.1*7.9 = 305.809 m
C. At the instant the rock hits the ground, how far is it from the basket?
D = [305.809^2+(18.1*7.9)^2] = 337.59 m
D. Just before the rock hits the ground, find its horizontal and
vertical velocity components as measured by an observer at rest in the
basket.
Vx = 18.1 m/sec
Vy = 2gh - Vb = (19.6*504.099) - 25.1 = 99.4 - 25.1 = 74.3 m/sec
E. Just before the rock hits the ground, find its horizontal and
vertical velocity components as measured by an observer at rest on the
ground.
Vx = 18.1 m /s
Vy = 74.3 m/sec