Constants Learning Goal: This question checks that you can use the formula of th
ID: 1573188 • Letter: C
Question
Constants Learning Goal: This question checks that you can use the formula of the electric field due to a long, thin wire with charge on it. The field due to an infinitely long, thin wire with linear charge density ) is E= f. Part A Imagine a long, thin wire with a constant charge per unit length of 2.4x10-' C/m. What is the magnitude of the electric field at a point 10 cm from the wire (assuming that the point is much closer to the wire's nearest point than to either of its ends)? Give your answer in units of KNIC. 16 AEp 6 + O 9? Submit Request AnswerExplanation / Answer
epsilon0 = 8.854*10^-12 F/m
lambda = 2.4*10^-7 C/m
E = lambda / (2*pi* epsilon0)
= (2.4*10^-7) / (2*3.14*8.854*10^-12)
= 4316 N/C
= 4.3 KN/C
Answer: 4.3 KN/C