Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Constants Part A A \"moving sidewalk in an airport terminal building moves at a

ID: 1871414 • Letter: C

Question

Constants Part A A "moving sidewalk in an airport terminal building moves at a speed of 1.0 m/s and is of length 36.0 m. A woman steps on at one end and walks at a speed 1.9 m/s relative to the moving sidewalk. How much time does she require to walk from one end to the other if she walks in the same direction the sidewalk is moving? Express your answer with the appropriate units tValue Units Submit Part B How much time does she require to walk from one end to the other if she walks opposite to the direction the sidewalk is moving? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. tValue Units Submit

Explanation / Answer

She is walking on the moving sidewalk at 1.9m/s which is alsomoving at 1.0m/s.
the direction of the vectors is the same,
so the magnitudes add together. This means she is actuallymoving at 2.9m/s

a) 1.0+1.9 = 2.9m/s

over 36 meters = 36/2.9 = 12.41sec

b) if she is walking in the opposite direction (180 degrees),then the magnitudes of the vectors subtract.

Vr = 1.0m/s - 1.9m/s = -0.9m/s

(negative means she is moving the opposite direction)
so the time required is:

= 36/0.9 = 40sec