Constants Part A A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate a projecti
ID: 2029949 • Letter: C
Question
Constants Part A A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate a projectile to very high velocities. The basic mechanism of acceleration is relatively simple and can be illustrated in the following example. A metal rod of mass 50.0 g and electrical resistance 0.400 rests on parallel horizontal rails that have negligible electric resistance The rails are a distance L 6.00 cm apart. (Figure 1)The rails are also connected to a voltage source providing a voltage of V- 5.00 V The rod is placed in a vertical magnetic field. The rod begins to slide when the field reaches the value B 0.327 T. Assume that the rod has a slightly flattened bottom so that it slides instead of rolling. Use 9.80 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity Find , the coefficient of static friction between the rod and the rails Give your answer numerically View Available Hint(s) Submit Provide Feedback Figure 1 of 1Explanation / Answer
Here Magnetic force is balanced by fricitonal force
FB=Ff
BIL=umg
u=BIL/mg
Current in the rod
I=V/R =5/0.4=12.5 A
=>u =0.327*12.5*0.06/0.05*9.81
u=0.5