Part A What must the charge (sign and magnitude) of a particle of mass 1.48 g be
ID: 1870025 • Letter: P
Question
Part A
What must the charge (sign and magnitude) of a particle of mass 1.48 g be for it to remain stationary when placed in a downward-directed electric field of magnitude 620 N/C ?
Use 9.81 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Part B
What is the magnitude of an electric field in which the electric force on a proton is equal in magnitude to its weight?
Use 1.67×1027 kg for the mass of a proton, 1.60×1019 C for the magnitude of the charge on an electron, and 9.81 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Explanation / Answer
Here ,
part a) let the charge is q
as the electric field is downwards for electric force to be upwards
the charge must be negative
m * g = q * E
-1.48 *10^-3 * 9.8 = 620 * q
q = -2.34 *10^-5 C
the charge on the on the object must be -2.34 *10^-5 C
b)
let the electric field is E
as m * g = e * E
E = 1.67 *10^-27 * 9.8/(1.602 * 10^-19)
E = 1.02 *10^-7 N/C
the electric field is 1.02 *10^-7 N/C