A small airplane flies with a speed relative to the ground (ground speed) of 221
ID: 1871089 • Letter: A
Question
A small airplane flies with a speed relative to the ground (ground speed) of 221.0 km/h in a direction 24 degrees to the east of north. If the plane is headed du north and the deviation from that direction is due to a cross wind blowing from west to east, what is the speed of the wind (km/h)? A small airplane flies with a speed relative to the ground (ground speed) of 221.0 km/h in a direction 24 degrees to the east of north. If the plane is headed du north and the deviation from that direction is due to a cross wind blowing from west to east, what is the speed of the wind (km/h)?Explanation / Answer
Solution:-
vp + vw = v ;
So
v =221 ( sin 24 i + cos 24 j ) ;
vp = vp j ;
vw = vw i ;
so
vp j + vw i = 221 ( sin 24 i + cos 24 j ) ;
or vp = 221 cos 24 = 201.89 km / hr ;-plane speed
And ,vp + vw = v ;
291.78-221=vw
=> 79.78 wind speed