Meadimum Height, Range, R A cannonball is fired from a gun and lands 560 meters
ID: 1873439 • Letter: M
Question
Meadimum Height, Range, R A cannonball is fired from a gun and lands 560 meters away at a time 10 seconds. What is the y-component of the initial velocity? m/s. Submit Answer Tries o/3 What is the maximum height of the cannonball? meters. Submit Answer Tries 0/3 What is the x-component of the initial velocity? m/s. Submit Answer Tries 0/3 What is the muzzle velocity of this projectile? m/s. Submit Answer Tries 0/3 What is the angle of inclination of this projectile? degrees from the horizontal. Submit Answer Tries 0/3 61 Post DiscussionExplanation / Answer
time of flight, T = 2 v0 sin(theta) / g = 10 .... (i)
and Range = v0^2 sin(2 theta) / g
560 = 2 v0^2 sin(theta) cos(theta) / g ...... (ii)
(ii)/(i) =>
v0 cos(theta) = 56
and v0 sin(theta) = 49
(A) v0y = v0 sin(theta) = 49 m/s
(B) in vertical, vf^2 - vi^2 = 2 a d
0^2 - (v0 sin(theta))^2 = 2 (-g)(H)
H = 49^2 / (2 x 9.8) = 122.5 m
(C) v0x = v0 cos(theta) = 56 m/s
(D) v0 = sqrt(v0x^2 + v0y^2) = 74.4 m/s
(E) theta = tan^-1(v0y / v0x)
= 41.2 deg