Problem 18.61 V Part A Constants How much energy is stored in the capacitor befo
ID: 1875164 • Letter: P
Question
Problem 18.61 V Part A Constants How much energy is stored in the capacitor before the dielectric is inserted? A 13.0 puF capacitor is connected to a power supply that keeps a constant potential difference of 22.0 V across the plates. A piece of material having a dielectric constant of 3.75 is placed between the plates, completely filling the space between them. GAL 6 + 0 0 ? Submit - Part B How much energy is stored in the capacitor after the dielectric is inserted? DM AEQ 1 o ? Submit Request Answer Part C By how much did the energy change during the insertion? O Type here to searchExplanation / Answer
a) energy stored in the capacitor before the dielectric is inserted = 0.5CV2
= 0.5*(13*10^-6)*22^2
= 3.146 mJ
b) energy stored in the capacitor after the dielectric is inserted = 0.5KCV2
= 0.5*3.75*(13*10^-6)*22^2
= 0.01178 J = 11.79 mJ
c)Energy change = 11.79 mJ - 3.146 mJ
= 8.65 mJ