Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A parallel-plate capacitor has capacitance C 0 = 8.00 pF when there is air betwe

ID: 1875225 • Letter: A

Question

A parallel-plate capacitor has capacitanceC0 = 8.00 pF when there is air between the plates. The separation between the plates is 2.00 mm .

A parallel-plate capacitor has capacitanceC0 = 8.00 pF when there is air between the plates. The separation between the plates is 2.00 mm .

Part A What is the maximum magnitude of charge that can be placed on each plate if the electric field in the region between the plates is not to exceed 3.00x104 V/m ? Express your answer with the appropriate units. LA Q-468-10-10C Submit Previous Answers Request Answer X Incorrect; Try Again; 2 attempts remaining Not quite. Check through your calculations; you may have made a rounding error or used the wrong number of significant figures Part B A dielectric with K 3.00 is inserted between the plates of the capacitor, completely filling the volume between the plates. Now what is the maximum magnitude of charge on each plate if the electric field between the plates is not to exceed 3.00x104 V/m? Express your answer with the appropriate units.

Explanation / Answer

Here, electric field = 30000V/m= charge density / permittivity= / { But charge density = charge/ area = Q/A} = Q/A . So, 30000**A= Q.

But, A= Cd/ { C= capacitance, d= separation }

So, Q= 30000*C*d= 30000* 8*10^-12*2*10^-3= 4.8*10^-10 C

Now, area remains unchanged as Cd/= 1.81*10^-3m^2

So, 30000*3*A= Q.

So, Q= 1.44*10^-9 C